Obec Vlastibořice se nachází mezi městy Turnov a Český Dub. Obec tvoří osady Vlastibořice, Jivina, Sedlíšťka a Slavíkov. V severní části katastrálního území terén prudce klesá do údolí Mohelky.
Obyvatelstvo
Poloha na mapě
Poloha
Obec najdeme na jihovýchodě okresu Liberec, asi 80km od Prahy, 20km od Liberce, 10km od Turnova a 6km od Českého Dubu. Obec Vlastibořice, se svými čtyřmi osadami Jivina, Sedlíšťka, Slavíkov a Vlastibořice, reprezentující typicky venkovské osídlení leží u státní silnice III. třídy. Obec se nachází mezi Jizerskými, Lužickými horami a Českým rájem v nejvyšší nadmořské výšce 377 m. Ve čtyřech osadách žije v posledních letech 210 obyvatel. Osady Jivina a Sedlíšťka leží při silnici ze Sychrova na Český Dub. Na odbočce směrem na Pěnčín se pak nacházejí Vlastibořice. Sousedí s obcemi Pěnčín, Sychrov, Bílá, Kobyly a Soběslavice.
Geografie
Výměra obce je 552 ha. Obcí neprotéká žádná řeka. V nedalekém Trávníčku protéká říčka Mohelka, na níž je postaven Beranův mlýn, který patří k naší obci. Rybník je v Sedlíšťkách a na Jivině. Velké procento plochy pokrývají lesy. Půdy jsou chudší, méně úrodné, občas písčité, proto je ZD Pěnčín využívá pro pěstování kukuřice a ječmene. Jsou hodně zaplevelené. Velkou část tvoří louky a pastviny. Podnebí je dosti drsné s častými větry a asi největším množstvím sněhu v okolí. Můžeme být spokojeni s čistotou ovzduší; znečišťovatelé jsou daleko.
Geologie
Krajina, do níž Vlastibořice patří, náleží geologicky ke skupině Českého ráje a Ještědskokozákovského hřbetu. Ve starších prvohorách zde byly laguny s bohatým porostem plavuní a přesliček a jako podloží tvořily krystalické břidlice.
Archeologické nálezy a významné stavby
Podle archeologických nálezů jsou Vlastibořice jedno z nejstarších sídlišť kraje. Z úlomků prehistorické keramiky, které byly určeny státním archeologickým ústavem vyplývá, že Vlastibořicko bylo osídleno již ve druhém tisíciletí před Kristem. Význačnou dějinnou stopou je zdejší chrám sv. Kateřiny z 12. století s kamenným oltářem a románským obloukem. Pozdější úpravy kostela jsou barokní stejně jako sochy a dřevěné obrazy (Křížová cesta) od významného řezbáře Buška, který je pochován na místním hřbitově.
Pozoruhodnou stavbou je dřevěná zvonice ze 17. století, bývalá fara, márnice s uloženými ostatky 150 pohřbených z období moru.
Ve všech osadách se zachovalo několik roubených chalup s pavlačemi. V Sedlíšťkách je velmi pěkná náves s lípou svobody a kamennou bránou do Hobelantova statku. Za shlédnutí stojí bývalý Beranův mlýn na Mohelce. Hodně chalup využívají lidé z města, kterým slouží k rekreaci.
Obyvatelstvo
Do konce druhé světové války žilo v obci přes 500 obyvatel. Živili se převážně zemědělstvím. Služby pro zemědělce zajišťovalo přes 30 živnostníků. Snad žádné z řemesel v obci nechybělo. Byly zde zajišťovány služby od kominíka po peněžní ústav. Po skončení války docházelo v důsledku osídlování pohraničí k odlivu obyvatel. Další pokles přinesla kolektivizace zemědělství. V zemědělství bez živočišné výroby pracuje pouze nepatrná část obyvatel. Ostatní dojíždějí za prací převážně do Turnova, s nímž má obec dobré autobusové spojení. Zastupitelstvo obce se snaží vytvářet podmínky ke zvýšení počtu trvale bydlících obyvatel přestavbou nebytových prostor na byty. V letošním roce byla zahájena přestavba bývalé školy na dům s pečovatelskou službou, kde bude vystavěno 12 bytů pro starší spoluobčany.
Dnes žije v obci 210 obyvatel. Velkou část tvoří mladé rodiny s dětmi. Starousedlíků ubývá, jejich chalupy se přeměňují v přechodná obydlí lidí z města. Například Sedlíšťka mají pouze 36 trvale bydlících obyvatel. V době volna se jejich počet zvýší několikrát. Velké procento tvoří důchodci. Dětí je asi 1/5. Dojíždějí do ZŠ v Kobylech, ale také do ZŠ v Turnově. Škola ve Vlastibořicích je již několik let uzavřena. V zemědělském družstvu je nyní zaměstnáno pouze několik občanů. Většina práceschopných dojíždí autobusem do Turnova. Tam také dojíždíme k lékaři. Ostatní zařizování na úřadech je však až v Liberci.